Vælg en side

om signafilm

We tell your story

 

 

hør vores historieMød vores ansatte

Vi elsker gode historier!

Vores historie startede i 2015

EN HISTORIE OM HISTORIEFORTÆLLING

For os handler det hele om storytelling. Vores historie udspringer af et behov for at fortælle historier.

Gennem storytelling vil vi hjælpe dig med at skabe tillid til din virksomheds brand, kompetencer og produkter. Vi tror på, at alle har gode historier, men det er ikke alle, der ved, hvordan de skal fortælle dem.

Vores kompetente videojournalister og projektledere er de bedste til at finde og fortælle dine historier. Og vores content specialister er de bedste til at få spredt dine historier på de rigtige platforme til de helt rigtige mennesker.

Etableringsår

Film produceret

Kunder

nye ansatte siden starten

6 ting, der beskriver SIGNAfilm

U

Gennemskuelig

Vi har faste lave priser og løsninger, der er til at gennemskue. Selvom vi er af jysk oprindelse, så giver vi ikke rabat. Du betaler for det, du får, og vi garanterer for kvaliteten. Hos os er der ingen bullshit, kun transparens.

One-stop-shop

Vi er din one-stop-shop inden for digital kommunikation og marketing. Er du træt af at handle hos 10 forskellige bureauer, så tilbyder vi det hele samlet ét sted – film, online strategi, artikler, sociale medier, SEO og meget mere. Og det hele bygger selvfølgelig på storytelling.

Projektleder

Vi er din organiserede projektleder. Hos os får du én kontaktperson, der tager den styring, du har brug for – nogle projekter har brug for meget styring, mens andre har brug for lidt. Det vigtigste for os er, at det er nemt og smertefrit for dig at få lavet film og digital kommunikation.

Geografisk til stede

Vi har kontorer placeret tre steder i Danmark; Aarhus, Fredericia og København. Vi vil gerne være tæt på vores kunder, så vi nemt kan rykke ud og fange de gode historier. Og så kan vi holde omkostningerne nede på transport og hermed på dine løsninger.

Samarbejdspartner

Vi ønsker ikke blot at være en leverandør; vi vil være din samarbejdspartner. Vi har stor forståelse for din forretning og er ikke bange for at udfordre dig på de områder, vi er specialister i. Og vi håber, du vil gøre det samme, så vi i fællesskab skaber de bedste løsninger for dig.

Historiefortæller

Skulle vi beskrive os selv med ét enkelt ord, ville det være ‘historiefortæller’. Vi elsker gode historier, og vi elsker at hjælpe dig med at fortælle dem gennem dine film, dine sociale medier, din hjemmeside, dine annoncer osv. 

We Tell Your Story.

Hvad holder os kørende?

Vores mission

Vi fortæller dine historier uden omsvøb, så dine målgrupper forstår lige præcis, hvorfor de ikke kan leve uden dig. Gennem film og digital kommunikation tilsat storytelling giver vi din virksomhed en stærk stemme.

Vores vision

SIGNAfilm skal være din bedste samarbejdspartner. Ved at investere i film og digital kommunikation skal din virksomhed have skudt genvej til mere synlighed og øget omsætning, uden at vi har stjålet alt din tid.

Brug for en film?

Brug for content?

Brug for at snakke?

HOLDET BAG SIGNAFILM

Mød vores storytellers

Salg

Per Pedersen

Per Pedersen

Business Unit Manager (FRC)

20 65 00 77

per@signafilm.dk
20650077
Stephan Kohlwes

Stephan Kohlwes

Business Unit Manager (CPH)

29 73 48 99

stephan@signafilm.dk
29734899
Peter Salling Friis

Peter Salling Friis

Key Account Manager (AAR)

30 22 79 55

peter@signafilm.dk
30227955
Nikolaj Arenbrandt

Nikolaj Arenbrandt

Key Account Manager (CPH)

61 78 49 90

nikolaj@signafilm.dk
61784990
Mark Berg

Mark Berg

Key Account Manager (Aar)

22 59 02 47

mark@signafilm.dk
22590247

FILM

Brian Andersen

Brian Andersen

Videojournalist & Partner

40 45 81 95

brian@signafilm.dk
40458195
Michael Holgaard

Michael Holgaard

Videojournalist

24 22 01 11

michael@signafilm.dk
24220111
Kasper Christiansen

Kasper Christiansen

Videojournalist

22 59 05 37

kasper@signafilm.dk
22590537
Jeppe Kristensen

Jeppe Kristensen

Journalistisk projektkoordinator

50 91 91 19

jeppe@signafilm.dk
50919119
Jarivan Ahmad

Jarivan Ahmad

Videojournalist

40 50 91 15

jarivan@signafilm.dk
40509115
David Bøje

David Bøje

Videojournalist

22 59 03 20

david@signafilm.dk
22590320
Frederik Mikelsons

Frederik Mikelsons

Videojournalist

29 80 05 04

frederik@signafilm.dk
29800504
Charlotte Lynge Laursen

Charlotte Lynge Laursen

Videojournalist

61 72 65 77

charlotte@signafilm.dk
61726577
Jonatan May

Jonatan May

Videojournalist

22 59 06 15

jonatan@signafilm.dk
22590615

DIGITAL KOMMUNIKATION

Michelle Hemmingsen

Michelle Hemmingsen

Content Marketing Manager

29 73 46 77

michelle@signafilm.dk
29734677
Ditte Marie Vinther Andersen

Ditte Marie Vinther Andersen

Content Marketing Manager

21 97 42 66

ditte@signafilm.dk
21974266
Ruth Brown

Ruth Brown

Content Marketing Specialist

22 59 06 47

ruth@signafilm.dk
22590647
Rikke Frost Østergaard

Rikke Frost Østergaard

Content Marketing Specialist

22 65 99 11

rikke@signafilm.dk
22659911
Thomas Jepsen

Thomas Jepsen

Content Marketing Specialist

22 13 23 55

Thomas@signafilm.dk
22132355
Morten Staal

Morten Staal

Digital Marketing Specialist

28 43 18 13

morten@signafilm.dk
28431813
Casper Bjerg

Casper Bjerg

Digital Marketing Specialist

22 12 22 47

casper@signafilm.dk
22122247

ADMINISTRATION

Jan Tanderup Petersen

Jan Tanderup Petersen

CEO, Partner & Finance

86 12 47 00

jan@signafilm.dk
86124700
Brian Andersen

Brian Andersen

Partner & Videojournalist

40 45 81 95

brian@signafilm.dk
40458195
Annette Tanderup Petersen

Annette Tanderup Petersen

HR Chef

40 50 77 33

annette@signafilm.dk
40507733
Alma

Alma

HR-hund & glædesspreder

BESTYRELSE

Henrik Nielsen

Henrik Nielsen

Bestyrelsesformand